Novinky

20.05.2019 02:56

Start letošní sezony už je za dveřmi...

Zdravíme! Rádi bychom vám všem v prvé řadě poděkovali, že do toho letos s námi jdete, a za vaši důvěru! (Někteří už čtvrtou sezonu - uff.) Při pohledu na formující se řádky na poli začínáme tušit blížící se začátek sezony. Čeká se hlavně na ty se salátky a ředkvičkami. Zatím se ale díky 14 denní studené frontě příliš nezvětšují... Začátek sezony bychom viděli nejspíš hned v prvním, maximálně druhém týdnu června, tak jako loni. Což je asi se 14 denním zpožděním oproti ideálu. O konkrétních datech vám dáme brzy vědět mailem. 

Druhou půlku března a celý duben nás trápilo sucho. Semenům kulturních plodin se na poli vůbec nechtělo vzejít, zatímco plevel, který koření hluboce, bujně rostl. Některé výsadby jsme museli zrušit a začínáme s nimi od začátku. V tomto počasí se, bohužel, nedalo do pole vstoupit už přes dva týdny... Tisíce sazenic nachystaných k výsadbám už v sadbovačích strádají a těší se ven :-)  

Letos jsme se potýkali s dalším fenoménem, který byl pro nás v takové intenzitě nový, a tím byl prudký nárazový vítr. Ten vál průběžně celý duben a téměř nám znemožnoval jakkoliv hýbat s půdou, jelikož vítr z půdy při chystání rozptyluje drobné prachové částice, které obsahují drahocenné minerální látky. Odnesl to také náš foliák, který je větrem poškozený asi ze čtvrtiny délky.

Rádi bychom touto cestou poprosili ty, kteří mají doma uložené bedýnky z lonska, aby je nejlépe do čtvrtka tohoto týdne, donesli na odběrná místa. Ve čtvrtek odpoledne si uděláme okruh po odběrných místech a bedýnky vyzvedneme.

 

 

 

 

—————

05.03.2019 12:45

Můžete začít objednávat bedýnky na sezonu 2019

Do 15. 4. 2019, případně do vyčerpání kapacity, je možno objednávat bedýnky na letošní sezonu. Zároven do tohoto data prosíme o zaplacení objednávek. Platbu je možné rozdělit na více částí po předchozí domluvě.

 
Pokud jste hlouběji na webu nebo v e-shopu nenalezli veškeré informace, tak volejte nebo pište maily. Pokud v mailu uvedete své telefonní číslo, budeme raději volat, usnadní a urychlí to celou komunikaci :)
 

—————

31.05.2018 08:25

Už je to tady! ..už máme termíny závozů..

Zdravíme, takže konečně salátci vypadají, že za týden mohou reprezentovat ve vašich domácnostech...ředkvičky jsou taky ready (teda pokud nepřijde několikadenni déšť a nezačnou praskat, cibulka už taky sem tam vypadá, že neudělá ostudu...špenát je už ted nachystaný, tak snad za týden nevyběhne do květu..kopr už je taky připraven, pak budou v bedýnce ještě  i česnekové výhonky a mladý česnek...a třeba i vyzaléváme ještě i kedlubny do standartních rozměrů...v každé bedýnce budou i vejce...a snad ještě něco "škubnem" z bylinek...

Rozvozy začnem "ostravským okruhem..

 

1. závoz bedýnek 7.6. bude pro: Ostravu, Frýdek - Místek, Havířov, Hukvaldy, Kopřivnici

 

1. závoz bedýnek 14.6. bude pro: Kroměříž, Holešov, Zlín, Vsetín, Valašské Meziříčí, Rožnov pod Radhoštěm

 

...no a pak už pravidelně každých 14 dní až do podzimu....

 

ostravský okruh přemýšlejte nad termínem 5.7. je to za měsíc,  vychází to na svátek, máme takovou zkušenost, že v tento termín o bedýnky není zájem, protože se jezdí díky volnu mimo domovy, nám by ten termín seděl a rádi bychom Vám v něm bedýnky zavezli, ale nechceme Vás znásilňovat a proto navrhujem ten závoz udělat v pondělí 9.7., ale tam se dostáváme do problému, že budeme muset udělat v jeden týden závoz pro oba okruhy a nemusí být dost zeleniny. Takže bylo by super kdyby část z vás tento termín zrušila s tím, že budete mít tu bedýnku nahrazenou na konci sezony...Jistě jste si hlouběji na webu  přečetli, že máte možnost jedenkrát kvůli dovoleným bedýnku odhlásit, využijte třeba pro tento termín této možnosti. Bylo by super, kdyby vás bylo toho 9.7. co nejmíň :-)...Napište vaše rozhodnutí co nejdříve do mejlu. Díky.

 

Ted o víkendu konečně už musíme zkontrolovat platby..doted na to nebyl čas.. Vy co máte bedýnky z lonska doneste je na odběrná místa, pokud to nestihnete , tak vám na první závo bedýnku půjčíme...

 

Prosím, sbírejte a noste na odběrná místa proložky od vajec, jakékoliv na 30 i 10 vajec...at to použijeme znovu a zbytečně se to nevyhazuje (pokud to odběrnému místu nebude vadit, tak klidně odevzdávejte i suché pečivo, naše zvířátka za to budou ráda! Díky!

 

...opět už zase 2 týdny ani nekáplo, takže za od zimy pršelo zatím pouze jedenkrát, strašně nám to komplikuje situaci, takže start sezony bude chudobnější, ale vše vám vykompenzujeme později během sezony...držte ná palce!

 

P.S. o vikendu budeme kupovat maringotku, pro případné přespání, tak pokud si chcete udělat rodinný výlet máte možnost přespat u nás na farmě...jeden den můžete pomoct v boji s pevelem...a druhý strávit návštěvou Kroměříže nebo nedaleké ZOO Lešná, blízké Chřibské vrchy lákají k cyklovýletům a nebo si můžete hodit pár otčenášů na Hostýnku :-)))

 

každá pomoc se hodí...

 

 

 

 

—————

17.05.2018 09:54

Kdy to letos vypukne??

Dobrý den Vám všem! Ještě jednou Vám musím poděkovat za projevenou důvěru za vaše objednávky! Bez Vás by to nešlo!...na mejlu se množí dotazy kdy budou první bedýnky..(ikdyž na webu několikrát píšu, že je lepší z jakýmkoliv dotazem raději volat).

Díky poblázněnému počasí rozhodně nezačneme na přelomu května a června, tak jak bylo v plánu. Aby jste lépe porozuměli proč popíšu krátce průběh této sezony..

V březnu, kdy by měly ideálně proběhnout výsadby petržele a mrkve na pole, bylo pole promrzlé a stál na něm sníh, což tady na Kroměřížsku často nemáme..počasí polevilo až začátkem dubna. Než se podařila jakžtakž nachystat půda pro výsadby byl druhý týden dubna...v té době jsme výsevaly petržel - kořenovou i naťovou, mrkev, červenou řepu, později ještě i špenát...no a pak se čekalo na déšť (ze dvou důvodů  - z prvního, aby začaly vscházet výsadby, a z druhého, že až bude pršet ane bude se dát pracovat na poli, zkontroluju platby od vás odběratelů a vytvořím tabulky pro jednotlivá odběrová místa) 

no a déšť stále nepřicházel..dnes když to píšu (17.5.) prší už druhý den a je to po 6ti týdnech!! Ale počasi je letos opravdu šílené, nejen že ani nekáplo, nebyl ani jediný den polojasno, slunce "valilo bomby"od rána do večera...Pozdější výsadby ředkviček, vodnic, kopru, kapust, mangoldu, zelí, salátu atd.,které jsme vysévali přímo do pole, strašně stagnovaly. Zatímco hluboce kořenící plevele byly spolokené a krásně rostly.

A sucho milují dřepčíci. které se do těch pár vzešlých rosltinek z vesela pustili..

No, ale my jsme samozřejmě už od března dělali i "přísady" jak se tady v kraji říka, čili sazenice abychom je pak v dubnu (košťáloviny) a  květnu (plodovou zeleninu) "našupali" do pole...během poloviny dubna už skleníky se sazenicemi praskaly ve švech, a bylo před námi dilema jestli je v těch vedrech sadit do pole nebo počkat na lepší podmínky...Nakonec nezbývalo nic než skleníky začít vyprázdňovat a tak jsme sázeli, ono ideální by bylo začít vždy až odpoledne a pokračovat až do tmy s čelovkama, pak kolem půlnoci vydatně zalít. A nebo  začít brzy ráno a před největším vedrem v cca 11 skončit a pokračovat zase až odpoledne..Jenže brigádnice které máme, chodí procovat od 8:30 do 13:30 protože jsou to převážně maminy s malými dětmi a ještě je musíme s Kroměříže k nám dovážet, takže většina výsadeb probíhá za největších veder a mnohé sazenice to taky zaplatily svým životem. Denně jsem strávil zalíváním cca 4 hodiny času, nejvíce od cca 19 hod do 23..když jste celý den na slunci a pak ještě ještě do 23 hod zalíváte a pak hodinu a půl krmíte zvířata, tak už nezbývá příliš energie na kontrolování plateb , takže dodnes vlastně netuším, kteří z Vás zapoměli zaplatit..

Asi pokud jste do dočetli až sem, to celé působí depresivně, ale věřte, že se nevzdáváme, spousty sazenic žije i semínka nějaké vzešli, ikdyž pohled na výsevy je opravdu smutný,ale věřím že déšť, který ted přišel ještě spousty semínek probudí (snad ne jen semínka plevelů).

Samozřejmě se dá argumentovat i tím, že jiní zelináři i tak úrodu mají, ale my jsme celkem nepřátelé rychlených zelenin z foliovníků vyhoněných zálivkou, věříme, že energie přímého  slunce je nenahraditelná...foliovník taky máme 40ti metrový, a letos v něm budou okurky hadovky a lilky, které zrovna dnes vysazujeme, protože konečně není 25 stupňů ve stínu a dá se v tom skleníku přežít :-))

 

abych to tedy shrnul...sezona letos začne nejspíš v polovině června..čekáme až se začnou zakulacovat saláty, až začnou růst bříška kedlubnám, až špenáty nahodí pořádné listy (bojím se že vyběhne do květu) až česneky pustí  květenství, aby byly česnekové výhonky, doufáme že nějaké ředkvičky odolaly nájezdům dřepčíků...Držte palce!! letos je to potřeba! Lo'nský rok byl taky divočina, a nějak se to nakonec zvládlo, tak pevně věřím, že i letos to nakonec klapne!...snad už konečně začalo jaro :-))

Kdyby byly dotazy brnkněte na 777892686 :-))

—————

21.03.2018 16:37

27.3. v 17:30 v Minipivovaru Valášek na Vsetíně - setkání

potkáme se, podebatujeme...přijďte jak stávající, tak i nový zájemci o naše bedýnky. Pokud máte nějaký dotaz, nebo zajímavý tip, určitě se ukažte! Těšíme se naviděnou!!

—————

14.03.2018 16:52

22. 3. 2018 v 16 hodin setkání s odběrateli a případnými zájemci v Ostravě

pokud uvažujete, že budete od nás bedýnky odebírat, nebo již odběratelem jste a chcete se na něco poptat nebo se jen setkat a vzájmeně se poznat..Zorganizovali jsme přímo na našem novém odběrném místě v Ostravě - Vítkovicích setkání.

Začneme v 16 hodin...a přesně zde: https://www.motylek.net/kontakt/

—————

21.02.2018 20:26

Můžete začít objednávat odběr bedýnek na sezonu 2018

Do 10.4. 2018 nebo do vyčerpání kapacity můžete objednávat bedýnky na letošní sezonu.

 
Pokud jste hlouběji na webu nebo eshopui nenalezli veškeré informace, tak volejte nebo pište mejly. V mejlu nezapomeňte vždy uvést telefonní číslo, budeme Vám raději volat, je to rychlejší než psát a řekneme si toho mnohem více než bychom stačil za daný čas napsat.
 

—————

25.01.2018 00:42

Přání hezkého nového roku!

Především Vám všem, kteří jste s námi prožili sezonu roku 2017! Přejeme vám hodně štěstí, lásky, radosti, žádné stresy a průsery jak v osobním, tak profesním životě...Ať se daří!! 

Neodpustím si malé ohlédnutí za pčedchozí sezonou:

Loňský rok byl divočina...nejdříve dlouhá zima a deštivé jaro, které znesnadňovalo nachystat půdu na brzké výsadby přímých výsevů a co se zadařilo zasadit pak stejjně díky zimě a dešti velice špatně vscházelo..Sazenice, které jsme předpěstovávali ve sklenících přerůstali sadbovače a květníky, strádali tam a nedali se vysadit ven, protože se do půdy nedalo ničím vjet aby se na výsadbu nachystala půda a mechanicky se zarazil růst plevelů..

Tyto komplikace způsobené hned z jara, se pak táhli jako červená nit celou sezonou, zvláště když deště hned zase vystřídali etrémní sucha..Nětčice, kde žijeme a hospodaříme jsou v oblasti srážkového  stínu a přišlo období, kdy 6 týdnů nepršelo (párkrát jemně sprchlo, ale na zalití to nebylo), všechny plodiny díky tomu stáli a nehýbali se, jen některé druhy plevelů rostly jako by śe nechumelilo.

Celý srpen bylo takové vedro, že půda vyschla nabeton, nezadařili se díky tomu celý měsíc udělat výsadbu ředkví, vodnic,mrkve, špenátu pro podzimní  sklizen. Pak jsme se pokusili, to ještě během začátku září vše dosadit, ale bylo pozdě, to co se chytlo většinou narostlo do zajímavých rozměrů až po té co jsme vám dovezli poslední bedýnky.

Ale podílelo se nam tom i mimořádně studené a deštivé září, které zase znemožnovalo sklizeň spousty plodin a nebavme se že nešel ani rozvážet hnůj na pole, natož jej zaorat...Česnek jsme začali sadit až v půlce prosince, těsně před vánocema... a ani jsme nezasadili všechen, který jsme měli v plánu.

 

—————

28.06.2017 03:12

posunutí odběru ze čtvrtka 6.7 na pondělí 10.7..platí pro Rožnov, Frenštát, Kopřivnici, Pálkovice, Ostrava a Havířov..

Zdravíme, tak máme za sebou první dva závozy na všechna odběrová místa…(zítra chystáme vsetiňákům a valmezákům 3tí)..Letí to!...Touto dobou už by měli všichni trefit na odběrové místo, každý by už měl vědět jestli má zaplacenou malou nebo velkou bedýnku..

Vyplynulo spousta otázek z vaší strany, a brzy na ně tady v novinkách odpovím….jen jedna zásadní věc…příští týden při závoze pro Rožnov, Frenštát, Pálkovice, Kopřivnici, Ostravu a Haviřov je ve čtvrtek v den závozu svátek a zdravé výživy a jiná odběrová místa budou mít zavřeno…odběr bedýnky posuneme hned po víkendu na pondělí 10.7.!!

Už teď se hrozím kolika z vás tato zpráva spadne do Spamu nebo do Hromadných ve Vašich mejlech. Mám z toho celkem vítr, strávili jsme několik hodin kontrolováním všech mejlů v mejllistu a mělo by to tentokrát už opravdu přijít všem. Držím palce!

Chtěl bych moc poděkovat všem těm, kteří pochopili, že KPZ (komunitou podporovaní zemědělství) je o tom, že bedýnka postupně roste, a že si mnozí uvědomili i to, že letošní nejdříve studený a mokrý a ted brutálně teplý a suchý rok, je extremní a že je něco vyprodukovat ve větším pro 90 odběratelů letos pěkná loterie…

Už jsem odstranil tu zavádějící informaci o minimální váze bedýnky na jaře …což vzniklo několikerým předěláváním textu, díky tomu že nám web spadnul…Ted na začátku sezony se často stane, že bedýnka nebude mít celkovou cenu, kterou jste zaplatili,, ale vynahradíme vám to později v sezoně nebo na podzim…Budeme se snažit po každém závoze napsat sem do novinek obsah bedýnek a jejich cenu ať si to ti co rádi počítají, můžou pěkně spočítat…(a bude snad i foto)

Někdy to bude mít pár dní spoždění, ale beru si to jako předsevzetí,… ale mám problém udržet pozornost po celodenní práci na poli a jak k počítači večer sednu, tak po několika řádcích usínám..

Děkuji všem za pozornost a brzy při další novince, Hoja!!

 

Adam 

—————

05.06.2017 15:18

Další rozvoz na spadnutí!!

Hezký den vám všem!

Minulý týden proběhl první závoz a při tom jsem objel jednotlivá odběrná místa, abych tam posbíral bedýnky, od Vás těch, kteří si ji neobjednali přes eshop,ale koupili si je přímo...Už cestou jsem zjistil při telefonátech, že někteří nemáte nejmenšího tucha, že jedu a že máte někám nést bedýnky, nebo si dokonce vyzvednout produkty na odběrném místě...:-) ..Nejdříve jsem byl naštvaný na techniku, že nepřišly informace všem, ale poté jsem začal podezírat sám sebe, že jsem udělal v přeposílání hromadného mejlu s informací o novince na webu chybu já,  a opravdu, mejl je dodnes v rozepsaných!! Omlouvám se tedy za komplikace, které to způsobilo!!! 
Tentokrát si to pohlídám!
 
Takže hola hola Rožnováci, Frenštáťáci, Pálkovičáci, Ostraváci, Havířováci...Počítejte s tím, že tento čtvrtek bude na vás čekat bedýnka na odběrném místě...v Rožnově budu kousek po poledni a končím v havířově kolem 16té hodiny..
 
Malá bedýnka bude opsahovat...sklenici medu + svazek jarní cibulky + pytlík s libečkem a meduňkou + česnekové výhonky...
 
Velká bedýnka bude obsahovat- med, sklenici zelí nakládaného s křenem + 10 vajec + 2 svazky jarní cibulky +  1x lahůdkový česnek + pytlík s libečkem a meduňkou +  300gr špenátů + česnekové výhonky + svazek kopru...
 
Tento týden měl být už i salát, ale jarní odrůda, která se nám loni osvědčila, letos nedopadla dobře..salát dlouho v té zimě stál a nijak se neprojevoval a v tropických teplotách a suchu posledních dní vyběhl do květu, dnes jsem jich 200 zarotavátoroval..Je to částečně i tím suchem...rozvody vody ze studny budeme využívat až v příští sezoně, chybí dorealizovat už jen kousek, ale nedostávají se nám finanace a čas to dokončit...
 
Přikládám pár informací o vyborné lahůdkové zaležitosti zvané česnekové výhonky :-)) Budeme z nich letos vyrábět i česnekoovou pastu, vhodnou k masu nebo do salátů...budou přebytky později i v ehopu...
 
https://recepty.blesk.cz/clanek/vareni/2909/neprekonatelne-lahodne-cesnekove-vyhonky-jsou-hitem-sezony-naucte-se-je-pripravovat.html?kapitola=902
 
https://www.receptyonline.cz/cesnekove-vyhonky-vyuziti-v-kuchyni/
 
 
Pokud máte kdokoliv jakýkoliv dotaz, tak raději volejte než pište (já u těch odpovědí poslední dobou usínám) 777892686
 
adam

—————